Logo SII Środowisko i innowacje Azbest
Brussels Eureka Innova 2009
Brussels Eureka Innova 2009

SIPHJesteśmy członkiem Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

LLC 9001

LLC 9001
ISO 9001 i ISO 14001


NOVATOR 2008
"Innowacyjna inwestycja w usługach"


Członek Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Gospodarki Odpadami


Członek Krajowej Izby Gospodarki Odpadami


Partner Polskiej Ekologii 2008
Partner Polskiej Ekologii 2009


Mecenat nad kulturą i sztuką
w Szydłowie


Posiadamy Pozwolenie Zintegrowane dla Instalacji do składowania odpadów.

Certyfikat rzetelności
Posiadamy certyfikat rzetelności KRD
Sprawdź ważność certyfikatu


Otrzymaliśmy dofinansowanie od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności

Województwo świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie

ZABÓJCZY AZBEST

W 1997 roku w Polsce wprowadzono zakaz stosowania azbestu i wyrobów zawierających azbest (ustawa z dnia 19 czerwca 1997r, o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest). Zapobiegło to dalszemu stosowaniu wyrobów zawierających azbest.

14 maja 2002 r został przyjęty przez rząd program usuwania w Polsce azbestu (jednego z najbardziej szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych - włókna azbestowe są rakotwórcze). Zakłada on m.in. usunięcie azbestu i wyrobów azbestowych do 2032 roku.

Groźne dla życia choroby wywołane przez pył azbestowy to przede wszystkim:

Azbestoza (pylica azbestowa) - śródmiąższowe zwłóknienie tkanki płucnej obecnością włókien azbestowych. Jest to poważna i nieuleczalna choroba. Okres inkubacyjny przekracza dziesięć lat, a symptomy choroby mogą wystąpić dopiero po dwudziestu latach. W przypadku azbestozy okres od zaistnienia choroby do śmierci jest uzależniony od ilości wchłoniętego azbestu i okresu czasu narażenia na azbest. Małe ilości azbestu wchłaniane w długim okresie, podobnie jak duże dawki pyłu azbestowego nawet w relatywnie krótkim okresie mogą wywołać nieodwracalne zmiany w płucach.

Rak płuca - najpowszechniejszy nowotwór złośliwy powodowany przez azbest. Istnieją dostateczne dowody pozwalające stwierdzić, że wszystkie typy azbestu powodują raka płuca. Nowotwory płuc mogą rozwijać się przez okres wielu lat. Na początku w obrębie płuc mogą powstać tzw. zmiany przedrakowe. Zmiany takie nie formują masy guza, nie są widoczne w badaniu rentgenowskim i nie dają żadnych objawów. Wykrycie takich zmian możliwe jest jednak poprzez analizę komórek ścian dróg oddechowych płuc uszkodzonych przez azbest.

Międzybłoniak opłucnej - jest rzadkim i źle rokującym nowotworem złośliwym. Jest przedmiotem dużego zainteresowania ze względu na udowodniony związek zachorowalności z ekspozycją organizmu na azbest (ponad 70% przypadków).